home Resources
Email
schedule
 
exhibits
 
sounds
 
community
 
history
 
join us
 
street map
floorplan  

Eyedrum event history


Starting in September 2004, we moved our events information over to a "live" calendar system that allowed us to distribute the workload of booking events among all of the people that run Eyedrum. You can see that calendar on the Eyedrum home page -- the multicolored month block shows all the events, and if you click in there you can go back to whatever month/date you're interested in.

You can search Eyedrum's calendar for events; simply enter the search text (band name, artist name, anything from the description, etc.) into the field below and click the button. This search only works on events after 01 Sep 2004; prior to that date, scan manually through the history list below.

Google
Below is a history of Eyedrum events from April 1999 to December 2003.

Starting in September 2004, we moved our events information over to a "live" calendar system that allowed us to distribute the workload of booking events among all of the people that run Eyedrum. You can see that calendar on the Eyedrum home page -- the multicolored month block shows all the events, and if you click in there you can go back to whatever month/date you're interested in.

April 1999
24 - The DKV Trio, Molotov Cocktails, The Bend Sinister Project (Ballroom Studios)

May 1999
1- Charlie Parker , Voight-Kampff
15 - Shannon Paris, Grace Braun, Duo/Trio Sets (Moreland Ave. Tavern)
21 - Keenan Lawler, David First
30 - Morgan Guberman, w/Aurora Josephson, Wislov
5-?-99 - Robert Duckworth

June 1999
19 - Pam Howe

July 1999
3 - Andrew Quinn, Pardner
17- Airport Bar
24 - Al Greene's Art Opening featuring The Numena Ragtime Band
31- White Out

August 1999
14 - The Melted Men
21 - The Durians, Stellar Annurism
27 - Wislov
28 - The Scott Fields Trio

September 1999
3 - Davey Williams & Abbey Rader, Marshall Avett & John Bowman
22 - The Game Piece (hosted by Woody Cornwell)

October 1999
2 - The Gold Sparkle Duo
8 - Jon Rose Hyperstring Project w/ special guest Davey Williams (2 sets)
12 - Raphael Toral
20 - Nmperign (Bhob Rainey and Greg Kelly)

November 1999
5 - Roger Ruzow w/ Toshi Makihara and Julian Sparacino
9 - Samahda Trio (Inferno Suite)
? - Billy Bang & Abbey Rader (recorded by Steve Powell)
20 - Stull, SHHH

December 1999
04 -- art opening: Em/bed a sculptural installation by Susan Cipcic. "Labial Notations" by M.B. Andrews. "7" by Linda Parker.
10 - Robert Duckworth w/Irene Moon
11 - Allison Jarrell
? - Dan Walsh & Jason Forest

January 2000
05 - Tim O'Hara, Forever
08 - art opening: "You Are Worth It". Museum School of Boston graduates group show. All artists from Boston.
13 - Lecture Series curated by Robert Cheatham: spoken word and performance by Ruth Laxson
15 - Stroma, El Guapo
21 - Gezoleen, Konx
27 - Lecture Series curated by Robert Cheatham: virtual reality work by Maurice Clifford and performance by Kristen Gorell.
29 -- art opening: C.U.M.- Contemporary Urban Mentalities curated by Charles Nelson, featuring Candice Bennett, Teresa Bramlette, Jeff Conefry, Jason Forrest, Kojo Griffen, David Isenhour, Jaz One, Sheila Pree, Sharron Scott, Kevin Sipp, Dan Walsh, Carl Williams.

February 2000
11 - The Mexican Blood Brothers, Baghouse
12 - Jon Holinbeck & Theo Blackmon
16 - Two Dollar Guitar
17 - The Gold Sparkle Duo, The Saturnalia String Trio w/ Daniel Carter
23 - All Time Present, Marshall Avett (turntables)
24 - Chuck Bettis & The All Scars, The Loud Pissers
26 -- art opening: "Liquid Smoke"- paintings by Ben Young; "Northampton State Hospital"- documentary photograghy by Shelley Lawrence.

March 2000
5 - Gerry Hemmingway & Thomas Leihn (2 sets)
8 - Heavy Medical Hardware
11- DOG, Fuck Shit Up #2
18 - The Blow Quartet, Vietnam
18 -- art opening: Oliver Smith-"Scenes from a Scene" ; New paintings and wood cuts by Tim Hunter ; Jurored show: "Something Not Quite Completely Different: Tradition, Innovation and their Uncanny Discontents" ; winners curated by Jerry Cullum. Artist included Ohm, Richard Gess, Jeanne Collins, Ginger Snow, Nicolas Froelich.
22 - Oliver Smith & Aaron Brenner, Wislov
25 - Samahda Trio, Vittel Cherry
31 - Transmitting w/ Jane LeCroy & Tom Abbs, Peter Kowald

April 2000
1 - LaDonna Smith, Misha Fiegin, and Craig Hultgren (2 sets)
8 -- art opening: Xan Deeb - "Machines, Marks and Mayhem" ; "Food, Clothing, Shelter. The Design of Reality" featuring Sean Beeching, Mike Nualla, Mary Clare DeReuil, Carlos Tardio, Torrey Spivey, Stan Woodard, Robert Lee, Jay Niles, Will Lawless.
9 - Ben Davis Trio, Anton Harris Quartet
11 - Brahvar Quartet
16 - sound installation by John Duncan. See http://www.xs4all.nl/~jduncan
22 - Some Soviet Station

May 2000
paintings by Woody Cornwell. Also at the Silver Ceiling.
8 - Klaus Janek (2 sets)
12 - Andrew Quinn, Pam Howe w/Bret Busch
20 - Percussion Night with Joel Rives, Makari
27- Wislov

June 2000
7 - Stereo Total, Marshall Avett (turntables)
9 - Greg Kelly & Vic Rawlings
10 - Gezoleen, Heavy Medical Hardware (MOAV Tavern)
10 -- art opening: "Voyeur" curated by Amy Parry with Laura Reynolds, Jill Corson, Nell Ruby, Audrey Hynes; Matt Miller "Found Photos".

July 2000
8 -- art opening: installation by Magaret Ware. installations by J Hong Park.

15 - Forever, DQE
29 - Chris Case, Kim Lemonde, & Bryan Fielden w/ special guest Rob Mallard, Soul Prophetic Sound w/ DJ Stroke

August 2000
5 - The Silent Kids, King Lear Jet
5 -- art opening: prints, paintings, constructions by Oliver Smith, Kelli Wynne, Sonja Yong James, Chris Baldassari- "Layers Into Light". Folk Art by Tobey Lee Ivey- "Remembering Eden"
13 - More, Copa Vance
16 - The Brahvar Ensemble
19 - Alison Kendra Hunt, F-Stop, Forever
25 - Antique Erotica

September 2000
2 - Marshall Avett (24 turntable performance), Davey Williams & Wally Shoup
7 -- art opening: Jill Larson- "Growth". ³Pathetic Photo² ­photography by Will Lawless and Johnny Ether.
16 - Twittering Machine
30 -- art opening: Steve Seeberg¹s 70th birthday art show.

October 2000
7 -- "2nd Annual Eyedrum Auction and Music Benefit for the Arts"
14 - Eyedrum Music Benefit (bands or artists recorded)
Konx, Heavy Medical Hardware, Pam Howe, Alison Kendra Hunt, F-Stop,
Harold Kimming & Karl Ludwig Huebsch, Shakin' Ray Levi's, Rizzutto
23 - Brian & Chris (San Francisco), Davey Williams
28 -- art opening: Skip Williamson and Sammy Smoots.(30 year retrospective)

November 2000

December 2000
2 -- art opening: Melissa Messina - "Homing" - painting and sculpture.
Natasha Gonzalez - "Calessi Line" - photography
16 - The Brahvar Large Ensemble

January 2001
6 -- art opening: Panoptic Mind: Untitled ­ an exhibition of video from local, national and international artists featuring Robin Bernat, Alette Simmons-Jemenez, Neil Freid, Jedediah Ceasar, Robert Cheatham and Chea Prince, Rhys Daunic, Ian C. Epps, Richard Gess, Zelijka Jovic, The Amazing Lizardos, Melissa Longenecker, Lisa Moran, Oliver Smith and Alan Sondheim.
11 - ABC
20 - Mercy Crush
27 - Twittering Machine

February 2001
1- Open Improv
3 - Maseratti, Plexorjet, The Shipping News
6 - Some Soviet Station, Ted Leo
8 - The Gold Sparkle Duo
10 - The Lapse
16 - Pam Howe CD release party featuring Bret Busch and Dres Da Beatnik
17 - Locality 4 featuring The Flakes, Protozoa Rex & DJ Stroke

March 2001
1 - Open Improv
8 - Expositions of Freedom Now (2 sets)
10 - Thimble Circus, Hubcap City
13 - Oneida, Kid Boom Boom
18 - Chris Lee, The Gold Sparkle Band
26 - Adam & His Package, Harmar Superstar
31 - The Hemogoblins

April 2001
5 - Open Improv
13 - Jeff McLeod, Kasper Hauser
14 - El Guapo, Orthrealm, The Rockcoaches
18 - The Overton Workshop
20 - Konx

May 2001
3 - Open Improv
16 - The Brahvar Large Ensemble, Ficciones
25 - Samahda Trio

June 2001
7 - Open Improv
15 - The Fire Martyrs Tour (3 sets)

July 2001
2 - Tourettes Latrec, Last of the Juanitas, Copa Vance
5 - Open Improv
7 - Sitting Bull Fire, Hemogoblins, Baghouse
12 - Mark Cunningham
20 - Vietnam
21 - Voight-Kampff, Charm School, Thimble Circus, Hubcap City


August 2001

3- The ALCHEMYST featuring Simeon Cox from the Silver Apples
AYTOBACH KREISOR
THE LAPSE

9- FUTURE NINJAS! FEST
XBXRX (mobile)
PLASTIC PLAN
LOS RABBIS (san francisco)
STILLWELL (chicago)
FLUX CAPACITOR

10- Trio Elastique, featuring
Roger Ruzow - trumpet
Julian Sparacino - reeds
Kim Lemonde - cello

11- BAGHOUSE
TYKES WITH GUNS
DANGER WOMAN

18 - 2ND ANNUAL EYEDRUM MUSIC FUNDRAISER (Oct 2000?)
6 pm shhh (ben young, ben lawless, and possibly rob parham filling in for marshall avett)
630 pm konx (sometimes w/ backers of alison kendra hunt)
7 pm charlie parker (allovertheplace improvollaborators)
730 pm alison kendra hunt (sometimes w/ flakesmen and konxmen)
8 pm ladies night (members of rockateens and dandarfest)
830 pm - jimmy young (of heavy medical hardware)
9 pm - grace braun and her midnight rainbows (with john of lonesome shoes, loud pissers)
930 pm - forever (w/members of heavy medical hardware and shhh - acoustic set)
10 pm lonesome shoes (cousins bob bourne and john armstrong of the loud pissers)

24 - Andrew Lamb (tenor) Alvin Fielder (drums)

25 - SHAKING RAY LEVIS, THE READYMADES, MARSHALL AVETT

31 -Ian Epps
Donna Summer (AKA Jason Forrest)
Dan Walsh


September 2001

6 - Eyedrum's First Thursday Improv Night

15 - Eyedrum Member's Party & 3rd Annual Fundraiser

20 - Nautical Almanac, Dr. Irene Moon

26 - Eyedrum's Video and Film Night! Animation past and present sponsored by Artpapers Magazine

28 - Lanterna, stillife;gaijin & Miles Tilmann
the Last Show at 253 Trinity Ave.


29 - The Flakes perform at the RANDOM CHANNELS Art Opening - Curated by Craig Dongoski


October 2001

1 - DYSRHYTHMIA
Kid Boom Boom and the Remuxers

3 - Synchilla
2 Ply Shaman

4 - First Thursday Improv

5 - DJALMA (featuring Neel Murgai)
Ensemble elasTique

13 - Casper Hauser

25 - the get hustle
the love life
Milemarker

27 - Asa Nisi Masa
(music from the emerging Secret Life of Dust project)


November 2001

1 - First Thursday Improv - Headgear Night

3 - 24 - "Mapping the Unknown", Installation and Drawings by Robert Strati and "Okno 2" an installation by Jim Haynes

2 - Baghouse, Larvae, Anamloopantenna

5 - Tracy and the Plastics, The Black Aux, Electrosleep International

14 - Dave Gross & Liz Tonne, Ian Epps & Dan Walsh

17 - Rudy Day
Ramadamafia
Heavy Medical Hardware

21 The Gold Sparkle Retro Trio


December 2001

1 - Deborah Kaszovitz: sculpture/sound installation (w/ Jeff Rackley)
music by - Lie and Swell and Sitting Bull Fire

6 - 1st Thursday improv night - Toy Night

8 - Ensemble elasTique

14 - Ostinato, The Blame Game, Light Pupil Dilate

Sa 15 - Matthew Kaminski's Organized Time, Cabo Polonio

19 - ...galloway... , Clair & Bain's Maple Yum Yum


January 2002

Sa 5 - Joseph Zitt -- avant vocalist

Th 10 - First Thursday Improv -- POSTPONED FROM 1/3/02 DUE TO WEATHER

Sa 12 - Arthur Doyle
Konx

Th 17 - flying luttenbachers
xthoughtstreamx

Sa 19 - Ladies Night
A Fir-Ju Well
Sa 26 - Translations


Su 27 - haymarket riot
paperchase
the black aux
copa vance

W 30 - Dead Tech Video Night - Artists: Amondine, Scott Burland, Robert Cheatham, Richard Gess, Kevin Haller, Rob Parham, Eric Potter, Oliver Smith.


February 2002

Fr 1 - Breadth -- Sculpture Show Opening
W/ music by The Loud Pissers and Heavy Medical Hardware
Performance by Grady Cousins and Iron Pour by Inferno

Th 7 - First Thursday Improv

Sa 9 - 100 year old man & 4 year old child, Anomaly, Figure 1.1

F 15 - Euphonic Productions presents An Evening of Electronic Music featuring ja_dijiste
Son of C.O.D., Magicicada

Sa 16 - Ether Bunnies (asheville, nc)
Hubcap City (corner of Boulevard & Freedom Parkway)
Clair & Bain's Maple Yum Yum (athens, ga)

M 18 - electric arts alliance

W 20 - Dysrhythmia, HMH, Ladies Night

F 22 - Muther Fuckin' tourettes

Su 24 - w/ DJs Casual_D and Chris Case

W 27 - VIDEO NIGHT
RAILROAD EARTH PRESENTS INTERLACED SPACE w/Red Branch Productions


March 2002

F 1 - Ensemble San Elastique w/ DJ Rasheed
Roger Ruzow w/ Andrew Burnes and Bryan Fielden

Th 7 - First Thursday Improv

Fr 8 - Breadth Sculpture Show Closing

M 11 - Electric Arts Alliance - Candypants, Christopher Devoe

Sa 16 - g.o.r.a.inMotus Opening Reception -
Music by Andie Nixon, Louie Schultz IV

Su 17 - Dennis González Yells At Eels

M 18 - Acid Mothers Temple, Major Stars

Tu 19 - Philip Gelb

W 20 - Hrvatski, Greg Davis, Knamiproko

Th 21 - Rob Mallard Ensemble, Athens-Atlants Free Music Project

F 22 - Flying Luttenbachers, Pink and Brown, Motherf*ckin' Tourettes

Sa 23 - g.o.r.a.inMotus Pack 1 -
Zivah Saphirah, Postmodern Renaissance, Mutable Muse Project, Liquid Brick - "International Behind the Bar-code"

W 27 - Video/Film Night - Atlanta Horror Filmmakers

F 29 - Cultural Adventures Lecture: Buffy Kicks Eyedrum with Rhonda Wilcox

Sa 30 - g.o.r.a.inMotus Pack 2 -
Andie Nixon, G. Incognito, Analog Ensemble, stillife;gaijin


April 2002

Th 4 - First Thursday Improv

Fri 5 - Video/Film Night - "Touching the Uncanny" w/ Nina Martin

Sa 6 - g.o.r.a.inMotus Pack 3
Davey Williams, Neko Linda Grimm, J.M. Walker, Marshall Marrotte, Bart Galloway

F 12 - The Immigrant Suns
Blue Noise Band

Sa 13 - g.o.r.a.inMotus Pack 4
Larvae : Mirror, Oxygen Tent/MD702, Sheave: Rotary Soundwave Project

M 15 - EAAA presents KIOSK!
MODIFY, Sharaab, Andy Ditzler, Adam Overton,Larvae, Anomaly + Genetic + Tim Pederson

W 17 - Fulton County Arts Council - Orientation workshop.

Th 18 - The Atlanta Poetry Group Night

F 19 - Erik Hinds Ensemble

F 19 - Sean Beeching "Adult Furniture Collection" Exhibit Opens 6 - 8 pm

Sa 20 - Peter Hickey and Friends!!

W 24 - Film & Video Night - "Speaking in Film" w/ Felicia Feaster

Sa 27 - Sew Bitchin' Opening - w/ puppet show by Bon Bon Inneres and music by Kathleen Dempsey's String Ensemble and the Bryan Fielden Trio


May 2002

Th 2 - First Thursday Open Improv

F 3 - Sa 4 -- Jump Arts American Road Project --
Jump Atlanta Eyedrum Music and Dance Festival --
Daniel Carter, Tom Abbs, Steve Swell,Sabir Mateen, Gold Sparkle Band, Okkyung Lee, Steve Dalachinsky,a host of dancers from the NYC end of the spectrum. And from Atlanta we have the Deep South crew of The Flakes, Konx, Eric Hinds & SS Puft, Shakin Ray Levis, Charlie Parker. MORE

Sa 11 - lifeform.project presents Solid State Relay v1
256, Modal, Osaga, Genetic

Su 12 - Yume Bitsu, robot vs rabbit, good friday experiment

F 17 Colin Bragg Contingent, Etherbunnies

Sa 18 - Anne Slick Art Opening - North/South/East/West

Sa 18 - Tarmak', BLACK LOVE

M 20 - Electric Arts Alliance of Atlanta:: Meet The Artist: Richard Zvonar and Dan Walsh

F 24 - Tina Pippin Lecture: Apocalyptic Spaces

Sa 25 - nicedisc, MODIFY, Toller, Tog

W 29 - Film and Video Night/Screening Your Submissions

“thread” & “retina” by kreg thornley
“frantic milk jug man” by amandine drouet
“one beautiful moment” by ryan seger
“kotoran jiwa” by chad rullman
“objects at rest & in motion” & “ritual of seasons” by oliver smith

F 31 - lifeform.project presents Solid State Relay v2
Larvae, Anomaly, Magicicada, Knamiproko, Andy Lee (modern zen)


June 2002

Th 6 - First Thursday Open Improv

F 7 - Tinnitus, Burning Artist Sale

Sa 8- Voight-Kampff, 1897 Airship

Su 9 - Young People, grand buffet

W 12 - The SB, Aaron Rosenblum, Fantasy Roxx

Th 13 - Boys and Girls Club of Metro Atlanta presents "Verbal Vibes: Spoken Word for Teens" - Kickoff Event

Sa 15 - all small opening, Eva Sotus Band

M 17 - Electric Arts Alliance of Atlanta - all small

-MODIFY - Jack and Michael Robertson - Simple sounds and drones
-Jonathan Smiley - Circuit bending and chip hacked learning machines
-Andy Ditzler and Adam Overton - Without A Trace: An amplified sound improvisation in three movements
-Kevin Wills and James Parker - Microsound

Sa 22 - Vestigial Emotions: Erik Hinds' Big Band Project, Lie and Swell

W 26 - The Circuits of Steel Tour

- My Boyfriend The Pilot (spooky & dark power electronics girl, influenced by anime)
- Clockworm (Warp Records-style melodic IDM)
- Automatic Matty P (mix of industrial, electro and breakbeat, all performed on Sony Playstation with the addition of live turntables)
- Girl Talk (plunderphonics, cut & paste)
- Michael Johnsen (cracked electronics, ala Voice Crack)
- Requiem (dark ambient, comparable to Raison D'Etre, Caul, Yen Pox)

F 28 - Eyedrum Film/Video night: Lo-Fi Landscapes with Chicago filmmakers Bill Brown and Thomas Cromerford

Sa 29 6-9 pm - opening for Cul-de-Sac, a Small Gallery installation by Sheila Swift,
9:30 pm - Ian Epps plays as the4yearoldchild


July 2002

Th 4 - First Thursday Open Improv

Sa 6 - Go Go Go airheart

W 10 - all small Artists' Talk

F 12 - Tyson Rogers Trio with Roger Ruzow / KONX

M 15 - Electric Arts Alliance of Atlanta presents Sci-Fi Remix

Tu 16 - Freedom From Summer Tour: Neon Hunk (Milwaukee), Mammal (Detroit),
Hair Police (Lexington, KY)

W 17 - airoes, xiu xiu, kill me tomorrow, casiotone for the painfully alone

Th 18 - Boys and Girls Club of Metro Atlanta presents "Verbal Vibes: Spoken Word for Teens"

F 19 - all small Video Night: Short Short Shorts

Sa 20 - Thank You to Eyedrum Members

W 24 - CULTURAL ADVENTURES PRESENTATION:
Ron Broglio of Ga Tech on the contemporary adventures of Romanticism:
The Doors of Perception, 1798-2002

Sa 27 - Strange Fruit Opening, Iris Rinke-Hammer, Rui Sekido, La Donna Smith and Sisters of the Moon viola and choral improvisations, music by Chris Burroughs

W 31 - IG Festival Opening Party


August 2002

Th 1 - First Thursday Open Improv

Tu 6 - Strange Fruit, 7 - 9 pm - Artists' Forum

F 9 - Team Up trio from L.A.
KONX from ATL

Sa 10 - Teravioles

Tu 13 - Strange Fruit / Spoken Word

W 14 - Atlanta Poets' Group

F 16 - Flakes, Black Lips, chin chin, Hospital Roses

M 19 - Electric Arts Alliance of Atlanta

Tu 20 - Strange Fruit / Labyrinths - - Annette Reynolds

F 23 - Alvin Fielder + Andrew Lamb

S 24 - Fortune Morning, liquid brick

Tu 27 - Strange Fruit /Rubrics for Recovering Racists - - Mary Anne Smith

W 28 - Eyedrum Video/Film Night, 7 - 9 pm: Strange Fruit - Excerpts from Women in the Movement -- Sara Mitchell Parsons

Sa 31 - Strange Fruit Closing -- Chris Burroughs' "Afrosounds", featuring Julie Dexter on vocals + DJ Jamal Ahmad


September 2002

M 2 - Drums and Tuba
Spaceheads

Th 5 - Opening reception for "New Cry", a Small Gallery Exhibition by Judy Rushin

Sa 7 - Ronnog Seaberg's 70th Birthday Party

Tu 10 - Birth
Roger Ruzow's Nu South Subterranians

Th 12 - TIGHT BROS NETWORK PRESENTS:
Dabrye
Telefon Tel Aviv
T. Raumschmiere
Knamiproko
Richard Devine (dj set)

F 13 - DISK Presents 21st Century DISK
with special appearances by Lee Brannan & Jules Perry, Robert Cheatham, Bob Riley

M 16 - EAAA presents Electric Performance Art Night
- Seaberg Acrobatic Poetry
- Cecelia Kane.
- Whitecrane Style
- Andy Ditzler
- Robert Cheatham, Richard Gess, and Kevin Haller
- Adam Overton

F 20 - Silent Film Society of Atlanta presents "Hula"
Live original musical accompaniment by The Sound Organization.

Sa 21 - Fifth Class Presents "Collusion" Opening
Followed by Zandosis
When I Get Five
Petland Toy Faktory

W 25 - Eyedrum Film/Video night: screening your submissions.

Fr 27 - Mystery TV Movie night

Sa 28 - "If You Say Strawberry"
A Small Gallery Installation by Justine Rubin/Richard Gess

M 30 - Nexus Plexus


October 2002

Tu 1 - "Strombolli's Island of Donkeys and Dolls" Tour:
Spoken word by Michelle Tea, Bucky Sinister, Tara Jepsen, Ricky Lee, and Morty Diamond

Th 3 - First Thursday Open Improv

M 7 - Gunda Gottschalk, Ensemble Elastique

W 9 - Charlie Kohlhase/ Scott Barnum Duo, Lie and Swell

Th 10 Frode Gjerstad Trio - Frode Gjerstad, Paal Nilssen-Love, Øyvind Storesund

F 11 - Translations

Th 17 - Jeb Bishop Trio - Jeb Bishop, Kent Kessler, Tim MulvennaF 18 Ansurbana

Sa 19 - Blinding Glimpses of the Obvious - Paintings by Clark Vreeland

M 21 - EAAA - Meet the Artist v.1.1: Oliver Smith and Robert Cheatham

Tu 22 - Stars of The Lid + Magicicada

F 25 - Silent Film Society of Atlanta presents "Dr. Jekyll and Mr. Hyde", music by Diana Obscura

Th 10/31 - Sa 11/2 -- Zoetic Dance Ensemble presents SPIN


November 2002

F 1 - Sa 2 -- Zoetic Dance Ensemble presents SPIN in conjunction with First Glance Festival

Sa 2 - Danielle Roney's video "Strange Fruit: Artists Respond to Lynching and Mob Violence"

W 6 - Calvin Johnson, Little Wings, Tabatha

Th 7 - First Thursday Open Improv

F 8 - Clothing for Moderns, by Ellen Rackle opens
Music by Burning Artists Sale

Sa 9 - Ladies Night, DQE

Tu 12 -Frank Gratkowski - alto sax, clarinets

W 13 - Film & Video Night: Kristin Gorell and Alex Miller

F 15 - Silent Film Society of Atlanta - Gloria Swanson in Why Change Your Wife? Live music accompaniment by Don Saliers

Sa 16 - Transforming: curated by Jen Vanderpool opening

M 18 - EAAA - TigerBeat6 @ Eyedrum Cex, Numbers, and Stars as Eyes

W 20 - Sheila Heti's Trampoline Hall

Th 21 - Atlanta Poet's Group

Sa 23 - David Wilson's "Wall Drawings" opens
Eyedrum Art & Music Gallery presents: Cornucopia, music by A Golden Summer, Black Love, and more

M 25 - EAAA presents The Annual Survey 2002


December 2002


Th 5 - Maria Blondeel (Belgium), DropBox (Florida)

F 6 - Sound Doesn't Travel Through Nothing (Brian Bourque and Michael Lewanski)

Sa 7 - PhazersOnHigh, Bluebird, Protozoa Rex

W 11 - Artist's Talk for Transforming, 7 pm, $3

Th 12 - Ned Rothenberg

Sa 14 - Dog, preRevolutionary, Pet Land Toy Faktory

M 16 - Marshall Avett and DJs Faust & Shortee

Sa 21 - Beat Collaborative w/ DJ SerQet, CaraC


January 2003

Th 2 - Eyedrum's First Thursday Improv

W 8 - Rachel Jacobs - solo acoustic guitarist
The Like Sashimi - two piece electronic music duo
The Orphins

Sa 11 - Vivian Liddell "Carscapes" opening, music 9:30 Diana Obscura

W 15 - Language Harm:

Sa 18 - L'Objet Sonore Opening - Including the work of Marshall Avett, Xavier Charles, Xan Deeb, Will Eccleston, John Mallia, Chantelle Minarcine, Kevin Jacques, Douglas Repetto, Charlie Smith, Catherine Bechard & Sabin Hudon.

M 20 - Electric Arts Alliance of Atlanta -- Artists' Talk for "L'Objet Sonore"

Th 23 - See Monkey Sea Mask and Puppet Show
The Flakes

F 24 - Pull My Daisy and This Song For Jack - Beat Cinema Series curated by Andy Ditzler

Sa 25 - Envie, Sound Doesn't Travel Through Nothing, Hubcap City

W 29 - Film & Video Night An evening of video from the Big Picture project, 8 pm, $3
Teresa Brazen and Annie Langan's video projection, Gadget Addict, Gretchen Hupfel and Helena Reckitt's Thumb Wrestle, Benita Carr's We're Here

February 2003

Sa 1 - Christoph Heeman
plus special guests Richard Devine and Magicicada
Th 6 - First Thursday Open Improv

Sa 8 - Hope For a Golden Summer
Matter
A Good Horse

Fr 14 - Dominicans In Control
Genmata
Lie And Swell

Sa 15 - Nate and Clark
Galleon

M 17 - EAAA presents GREETINGS AND BEST WISHES!
from Ouie Dire and Andy Ditzler 8:00 pm $3

W 19 - Language Harm
Language Harm is Narrative (and could be love);

Th 20 - W.W.R.S. Quartet
No Band Name Trio

Fr 21 - L'Objet Sonore Closing Reception, 8-11 pm

Sa 22 - Skylab Operations Southeast Showcase


1. Slinger - Birmingham, Alabama -- http://www.scarcelight.com/slinger/
2. Satellite Grooves - Charleston, South Carolina -- http://www.satellitegrooves.tk/
3. Phasmid - Birmingham, Alabama -- http://www.phasmid.net/
4. Accelera Deck - Birmingham, Alabama -- http://www.scarcelight.com/accelera.deck/
5. Mall - Philadelphia, PA.

Su 23 - Paul Flaherty - alto & tenor sax
Chris Corsano - drums

W 26 - Film/Video Night - Six Films by Fake Wood Wallpaper, 8:30 p.m., $3

Th 27 - Elekibass
The Late B.P. Helium
Casper and the Cookies

Fr 28 - Beat Cinema 2: The Films of Christopher Maclaine


March 2003

Sa 1 - Supernovae: A collaborative show of works by Corrina Mensoff and Julie Ward -- Opening reception

Sa 1 - Tunnels
Mantissa

Su 2 - Dirt Dog, Tomato a day, Bob Blooze

W 5 - Chris Cutler plus special guests Son of C.O.D.

Th 6 - Art in the Summer Garden, a Small Gallery installation of artwork by the students of Elizabeth Lide opens Opening Reception

Th 6 - First Thursday Open Improv

Fr 7 - orphins
read palms
blue hour
bedside ensemble

Sa 8 - Gogol Bordello
Crimson Beauregard
David Railey

M 10 - Neptune
Victory Girls
ScifFu

Th 13 - Alexis O'Hara
Alison Kendra Hunt

Fr 14 - Silent Film Society Film presents Moulin Rouge
Musical accompaniment by Don Saliers

Sa 15 - Wave - a benefit
w/ music by Ludivico Technique
sound doesnt travel through nothing

F 21 - Fire Ant Music: Extensions - Music for Supper

Sa 22 - Molr Drammaz


W 26 - Film/Video Night - Screening your submissions

April 2003

W 2 - Loud Pissers
Crimson Beauregard

Th 3 - First Thursday Open Improv, 9 pm
VISUAL ARTISTS, POETS, WRITERS

Fr 4 - Michael Kingston "Superior Truth"opens -
Small gallery exhibition

Fr 4 - R_Garcia
Toothpick Richman
Genetic

Sa 5 - Under the Influence :: An Evening of Film and Music

W 9 - Three Blind Mice
letting go of public buildings

Th 10 - Q and Not U
El Guapo
Maserati
Absinthe Blind

Fr 11 - Art Union Humanscape
Bathtub Luci
Scott Bailey

Sa 12 - "A Spider Sewed at Night", A Main Gallery Installation
by David Wilson - Opening reception from 6 - 9 pm , w/ A Special Textural Audio Set by Mips

Sa 12 - Untied States
Teravioles

Mon./Tues. April 14-15 - Projet MOBILIVRE BOOKMOBILE

Fr/Sa 18-19 -- Eyedrum/Atlanta Eclectic Improv fest

Friday 8 pm $10
Two People Reading
Ann Richardson & Dr. Nick Demos
Mike Gier’s Mundo Fantastico
Twittering Machine
Konx
Half Tone

Saturday 7 pm $10
Zandosis
Erik Hinds
Good Horse
Hope for Golden Summer
Nu South Subterraneans w/ R Land
Chris Case

W 23 - Windy and Carl
Paik
Antasten

Sa 26 - Envie
Martyr and Pistol
Tijuana Hercules

Tu 29 - Ilya
Textbook
Orphins

W 30 - Digital video works - Friends and Robin Brasington -- Alan Algee, Andy Stewart, Jesse Hulcher, Nathan Antolik, Robin Brasington


May 2003

Th 1 - Nicole Eugene, SprayPolish, a Small Gallery exhibition, opens

Th 1 - First Thursday Open Improv
MAY DAY! MAY DAY! MAY DAY!

M 5 - Angra dos Reis
Endtime Prophecy

Sa 10 - Black Love
Krater Trio
Broken Symmetry

M 12 - Bent Frequency presents "Rust to Dawn"

F 16 - ThunderBubble Pictures presents and Shut Eye Records Host Premiere Party
for New Short Film

Sa 17 - Diana Obscura
Sound Doesn't Travel Through Nothing

W 21 - Language Harm
~Writing is an Aid to More Writing~
Special Guest: Jon Ciliberto

F 23 - Quantum

Sa 24 - Quantum Workshop: @ Eyedrum

Sa 24 - Xan Deeb "Trained Terrain", a Small Gallery opening

Sa 24 - Letting Go of Public Buildings
Rotten Piece

Su 25 - Dat Politics
Airoes

W 28 - NAAO meeting

W 28 - Local Film Student Show #3
presented by Downstream International Film Festival


June 2003

M 2 - The EAAA Legacy Series
Dick Robinson

Th 5 - A new video and sound installation by Danielle Roney & Stan Woodard (one night only)
and slide show by Stan Woodard

Th 5 - Pony Law, Wife of Pariah

Fr 6 - Maurice Clifford opening

Fr 6 - First Thursday Open Improv on First Friday!

Sa 7 - DANGER WOMAN presents
A Tribute to Her Mother, Susan Goodrich, who passed away April 10, 2003 -
4 p.m

Sa 7 - AquaVenus
Video image projection by Robin Brasington

M 9 - EAAA Legacy Series
Howard Wershil
Robert Cheatham and Richard Gess

Fr 13 - thekeels
Wayang Modern Shadow Puppet Show

Sa 14 - Robert Rich
Lanterna/Envie

M 16 - EAAA Legacy Series
Marshall Avett and Tony Gordon

W 18 - Language Harm

F 20 - Z-AXIS
The Mountains of Magma

Z-AXIS

Sa 21 - Matthew Sugarman, "Blind", a Small Gallery opening

Sa 21 - SS Puft
Nu-South Subterraneans presents; Subterranean Buildings

M 23 - The EAAA Legacy Series
Don Hassler
Neil Fried

W 25 - Film/Video
Shana Wood, Eric Potter, Justin Curfman

Th 26 - Maurice Clifford Artist's Talk

S 28 - A long mild summer night at Eyedrum
Jimmy Young
Claire Campbell
Intergalactic Cowboy
Adam Gregory
Wayne Fishell

M 30 - The EAAA Legacy Series
Steven Everett

July 2003

W 2 - Merck/Toytronic/Musik Aus Strom Tour featuring
Mr. Projectile
Miles Tilmann
Adam Johnson

Th 3 - First Thursday Open Improv

Sa 5 - Democracy of Chaos
TouchXtone

Th 10 - Info Demo

Sa 12 - Maurice Clifford, "Visible Invisibles" & Matthew Sugarman, "Blind" Closing
6 - 9 PM

W 16 - Language Harm
~ The Letter V b/w Rhymer's Delight ~

Th 17 - Blake Beckham and Adam Overton
Farewell Rituals A performance & Small Gallery Exhibit

Sa 19 - Troy Eittreim opening

Su 20 - Sciflier (San Francisco)
geidi prime

M 21 - climbing poeTree presents "Uniting the State of the Americas"

Th 24 - Half-handed Cloud
mt gigantic

W 30 - Film & Video
ABREACTIONS: LOU ANNE COLODNY/JENNIFER SHEEHAN

August 2003

Sa 2 - Dysrhythmia
phazers on high
karate bear fighter

Th 7 - Open improv

Fr 8 - No More Productions presents :: Social Maladies: The Comedies

Th 14 - Actionist Cinema

Fr 15 - Euphonics Video Night: Can

Sa 16 - Wife of Pariah
Scott Bailey

Tu 19 - Diptych book tour

W 20 - Language Harm
~ [Your Name Here?] ~

F 22 - Shana Wood, Chris Devoe
Jena Paradies
Wilson and Heath

Sa 23 - Le grande Je suis

W 27 - Video Artists from Brazil: Carlo Sansolo & Erika Fraenkel

Fr 29 - Monkey God Revisited
Ubergringo
September 2003

M 1 - Numinous Possum
Konx

W 3 - Robin Crosa, "Goddess Gourds", Small Gallery exhibit

Th 4 - Open improv

Fr 5 - Lotus Walker

Sa 6 - The "i" Show
"Non-colored People", Edward Epstein/drawings

M 8 - Info Demo #7 - "If You Lived Here You'd Be Home By Now"

W 10 - Atlanta Compositions Series #1

Th 11 - HUDSON by Burning Artist Sale

F 12 - Downstream Film Fest 2003 Opening Night Art Party
Telescopic Mars Viewing Installation: Chris Campbel

Sa 13 - Public Subterranean
Lie and Swell

Th 18 - Tom Heasley
David Kirby and Jonathan Cantrell

F 19 - The Sheik (1921) with Rudolph Valentino
Live Music by Frisky Berlin

Sa 20 - liquid brick
DOG

Th 25 - Town and Country
Kopernik

Fr 26 & Sa 27 - Big WREK Weekend
-Friday Sept. 26th:
Breeze Kings
Oro
Kakali Bandyopadhyay
The Blue Hour
-Saturday Sept. 27th
Mudcat
DQE
Zandosis
Fenton


December 2003

Th 4 - Open Improv

Sa 6 - Community Value :: Art Market & Party

Community Value is sponsored by:
Braden Fellman Group Ltd
Creative Loafing
Art Papers
Tight Bros Network
Teaspace
Electroclash
Mogul Electro
Stickfigure Distro
Aurora Coffee
Eastern Developments
WREK 91.1
Planerep
Fifth Planet Press
Radial Café
ED recordings

Su 7 - Eyedrum Archive Sunday Special - excerpts from the "Conductions" phase of the First Thursday open improvs, where MC Robert Cheatham conducts everybody as an ensemble

Su 7- Release party for Goodbye, Babylon

F 12 - Silent Film Society "MARK OF ZORRO" (1920)
Starring Douglas Fairbanks/Directed by Fred Niblo
Music by Don Saliers

Sa 13 - yard projects fundraiser

Sa 20 - Pony Law
Sun Dog
Solar Pond


Tu 30 - LOVID



January 2004 Th 1 - Open Improv Fr 2 - Chris Case, Colorform (aka James Allen), Casual_D Sa 3 - Donna Summer / Enduser / Laptop Dance Su 4 - Eyedrum Archive Sunday Special on WREK 91.1 FM 7 -9 pm We 7 - Atlanta Composers Series 24 hour Performance wed 12 am - 2 am: nat slaughter.piece for speakers and recorded text.of indefinite duration wed 2 am - 3 am: hope hilton.reading wed 4 am - 6 am: jamie shepard.performance wed 8 am - 10 am: allison rentz.sculpture and performance wed 11 am - 1 pm: rob mallard.performance and text wed 1 pm - 2 pm: harry clarke.copies of text for audience reading wed 2 pm - 3 pm: paul kiel.copies of text for audience reading wed 3 pm - 4 pm: todd eddings.copies of text for audience reading wed 6 pm - 7 pm: tom ferguson.songs wed 7 pm - 8 pm: rhode fraser.performance wed 8 pm - 9 pm: seaberg acrobatic poetry wed 9 pm - 10 pm: will smergy.ann slick.janet simone.ramsey.alan.performance wed 10 pm - 11 pm: alex lambert.drums wed 11 pm - Thu 12 am: nat slaughter.piece for speakers and recorded text.of indefinite duration Fr 9 - Pony Law / Dark Inside the Sun / Deidra Lynn Currie / Hubcap City Sa 10 -- art opening: Barbara Navarro, Way of the Shaman Sa 10 -- art opening: Ben Baumgartner with "Doss Cousin Reunion" Th 15 - Barbara Navarro, Artist's Talk Sa 17 - Jimmy Young / Tribe / Bill Fleming / Banjo Ed We 21 - LANGUAGE HARM: ___for I am an Other___ Th 22 - Dr. Michael McQuaide on Shamanism Fr 23 - VANA ArtCrawl We 28 - Film & Video - open screening night! Fr 30 - Maria Chavez & Paul Thomas / Gruppe Freie Elektronische Sa 31- Dragons 1976, Rat Threads, dylib
February 2004 Su 1 - Eyedrum Archive Sunday Special on WREK 91.1 FM 7 -9 pm Mo 2 - Deborah Cornell Th 5 - Open Improv Fr 6 - Intergallactic Fairie Funk / Solace / Dharmatronix Sa 7 -- art opening: Preservations all new sculptures and paintings by Alicia Jenkins a Small Gallery exhibition Su 8 - Sun Ra's Space Is the Place Th 12 - INFO DEMO #9: "You Wanted a Winter Wonderland Maybe?", Fr 13 - Marshall Avett / Freebass / Wilson and Heath Sa 14 -- art opening: Mechanized Idea National and Regional Installation Artists Curated by Ginger Wolfe musical guests: DJ Icarus Diver, The Glasses We 18 - Film & Video - Best Of Eyedrum Video Night Sa 21 - Head of Femur / Illasticity / Utah! We 25 - Jackie-O Motherfucker Th 26 - Sword Heaven Fr 27 - Walls Became the World / Dilated Summit / Kevin J. Hoth / Avengers Assemble! / Finding Clear / The Colin Bragg Trio Sa 28 – Cocktail Fundraiser “Feast of Love”
March 2004 Th 4 - Open Improv Fr 5- Democracy of Chaos, Burned in Light Sa 6- -- art opening: Carrie Hawks Su 7 - Derrida -- A film by Kirby Dick and Amy Kofman, music by Ryuichi Sakamoto Sa 13 - Irene Moon / Zandosis / Stan Woodard Th 18 - Language Harm with special guest Mark Salerno Sa 20 - Theater of Selfhood Loretta Hirsch, Madora Frey, Alisa Lewis and others Curated by Jerry Cullum We 24 - doofgoblin / manipulated sound source Th 25 - Midwest Product, Jena Paradies Midwest Product Sa 27 - From Frankenstein a 30 minute, staged song cycle based on Mary Shelley's novel for mezzo soprano, flute, clarinet, violin, cello and piano. Stefan Weisman / composer Mark Leibert / installation and animation film: Thomas Edison's Frankenstein (1910) Angela Dalle Vacche, Georgia Institute of Technology, guest speaker Mo 29 - MPAC Percent for Arts meeting "Community meeting for the purpose of promoting discussion, education and seeking consensus for the unified support for "Percent For Art"
April 2004 APRIL 1 Thursday Improv night! APRIL 2 Friday Grace Braun aka DQE Born Heller Brian Montero APRIL 3 Saturday Jena Sibille, "Milk", a Small Gallery Exhibition APRIL 4 Sunday Eyedrum Archive Sunday Special on WREK 91.1 FM 7-9 pm APRIL 5 Monday Johannes Bergmark and Martin Klapper “strings and toys and stuff” APRIL 6 Tuesday Andreas Tilliander APRIL 7 Wednesday Tracy & the Plastics King Cobra APRIL 8 Thursday INFO DEMO #10 - Be On Time! APRIL 9 Friday Roger Ruzow ensemble APRIL 10 Saturday Vastopol, Rat Threads, Mr. Mips, Tom Delaney APRIL 11 Sunday Tatsuya Nakatani solo [need data for rest of April 2004!]
May 2004 [need data for May 2004!]
June 2004 We 2 - Eastern Seaboard / Sundog Th 3 - Raoul Bjorkenheim (guitar) and Lukas Ligeti (drums ) Sa 5 -- art opening: My Obsession, Curated by Richard Gess Sa 5 -- art opening: Chris Gusek Tu 8 - Carl Smith (with Jeff Grove, Erik Hinds and Blake Helton) We 9 - John Cage event Sa 12 - Burton Greene We 16 - Gold Sparkle Horns Rob Mallard....Tenor Saxophone Roger Ruzow........Trumpet Charles Waters.....Alto Saxophone Keith Leslie...........Percussion Brian Parks..........Piano Robbie Handley......Double Bass Th 17 - Funkstörung (feat. ENIK and ANDREAS KELLNER) / Incept.Date / Decibaka / Pat Foley Fr 18 - Soothsayer Recordings presents Enduser, Larvae, DJ Konsoul Tu 22 - Zoom Trio Nils Wogram - trombone Philipp Schaufelberger - guitar Lucas Niggli - drums & percussion We 23 - Aqua Teen Hunger Force! Th 24 - Word and Praxis: Gertrude Stein / Stan Brakhage Sa 26 - Dead Cat Bounce, letting go of public buildings We 30 - Film and Video Night : Aqua Teen Hunger Force in the Hizouse!
July 2004 Th 1 - Closing Reception for "Rui and Mike at Eyedrum" by Stan Woodard Th 1 - monthly Open Improv night; theme: HES I T A T I O N Su 4 - WREK Sunday special Sa 10 -- art opening: Digital Origins: Emerging American Textile Artists Sa 10 -- art opening: Nena Allen We 14 - Geoff Dugan: "Improvisational Architecture: the realization of architecture through sound" Fr 16 - Presentation and film on Race and Utopian Science Fiction Sa 17 - Eyedrum's first all Performance Art night: "And They Waved Goodbye From Terminal City..." hosted by Deidra Lynn Currie Tu 20 Artists' Talk: Digital Origins We 21 - David Grubbs, Rat Threads Th 22 - 'LANGUAGE HARM' : Remakes Su 25 - 8 ACTS WHATEVER: AN AMERICAN ODYSSEY IN 8 ACTS Mo 26 - Percent for Art Party We 28 - Film and Video Night Sa 31 - Lanterna / Envie
August 2004 AUGUST 5 Thursday Improv night: “Voyage Beyond Tomorrow!! In Futurvision!!” AUGUST 6 Friday Sitting Duck with Orange Sauce Five Dolla Special Mr. Mips (ATL) New Classic Rock Mic Mell (Nophi) Party Rockin Hippity Hop, twist of lime, top with mint A-Scissors (Orlando FLamas) Experiential IDM without a computer?! Simon Moon (Glenwood) Fast and tight, flying snares with big live bass Ben Lawless (East Dev / KBC / CS) AUGUST 7 Saturday Amy Marinelli, "Marking Your Place", a Small Gallery Exhibition AUGUST 9 Monday Susan Voelker Yoga workshop part 1 with musician Glenn Weinstein of the Abuwan Ethnoclectic AUGUST 11 Wednesday Emery Reel, Day Mars Ray AUGUST 12 Thursday INFO DEMO #11 : "The Science of Flying Things" AUGUST 13 Friday An Ammorphous Axiom for the Masses AUGUST 15 Sunday The Electric Arts Alliance presents A birthday tribute to Leon Theremin AUGUST 16 Monday Susan Voelker Yoga workshop part 2 with musician Glenn Weinstein of the Abuwan Ethnoclectic AUGUST 19 Thursday Word and Praxis: Jacques Lacan AUGUST 20 Friday Zandosis: Tribute to Elvin Jones (legendary jazz drummer, 1927-2004) AUGUST 21 Saturday Inceptdate, Vastopol, Video Projections by Shana Wood, Gordon Gyor, and Chris Devoe AUGUST 25 Wednesday Film and Video Night The Atlanta Underground Film Festival AUFF-icial pre-event! Eyedrum's experimental and AUFF's documentary shorts AUGUST 29 Sunday The Atlanta Underground Film Festival

© 2001 Eyedrum, Inc. • www.eyedrum.orgcontact

about home contact link to Mission Statement about 501(c)(3) to Membership to online exhibits